Dekalog

10 Przykazań rodzica


1. Nie próbuj zrealizować swoich zawiedzionych i często wygórowanych ambicji poprzez swoje dziecko. Nie jesteś menedżerem Realu ani Barcelony, a Twoje dziecko nie jest zawodowym piłkarzem. Nie krzycz i nie skacz przy linii bocznej (chyba, że ze szczęścia), Twoje dziecko tego nie potrzebuje.

2. Drużyna ma tylko jednego trenera, który za nią odpowiada. Nie wywieraj na zawodnikach, sędziach i trenerach nacisku, próbując wprowadzić swoje wizje przyszłej kariery sportowej swojej pociechy.

3. Pamiętaj, że trener czasami musi podjąć decyzję, której skutkiem jest to, że kolega Twojego dziecka będzie w składzie a Twoje dziecko nie, staraj się zrozumieć trenera i wytłumaczyć dziecku, że nie zawsze każdy może grać.

4. Twoje dziecko gra w piłkę ponieważ bardzo to lubi. Nie wywieraj na nim niepotrzebnej presji. Presja na pewno nie pomoże.

5. Rolą rodzica w edukacji sportowej jest POMOC dziecku poprzez zachętę, cierpliwość, zrozumienie, zaufanie, pochwały, oklaski, słuchanie i wykazywanie zainteresowania.

6. Nie wystarczy, że powiesz kilka słów po meczu. Rozmawiaj z dzieckiem również przed nim. Przed meczem nigdy nie mów „strzel gola”, „musicie wygrać”. Zamiast tego powiedz np. „baw się dobrze”, „daj z siebie wszystko”.

7. Nigdy nie zawstydzaj i nie wprawiaj w zakłopotanie swojego dziecka z powodu występu, zdolności lub rezultatu meczu, w którym uczestniczyło.

8. Jeśli jesteś rodzicem, który krzyczy na swoje dziecko, bez przerwy podpowiada co ma zrobić, skacze przy linii bocznej, nerwowo się zachowuje, dyskutuje z sędzią, trenerem, ma jakieś zarzuty do zawodników, nie oznacza to, że jesteś złym rodzicem, ponieważ chcesz aby Twój potomek odnosił sukcesy. Ale pamiętaj!!! Tym samym w niczym mu nie pomagasz. Tworzysz tylko sytuację nerwowości, która przenosi się na dziecko.

9. Nie stresuj dziecka, bądź mniej krytyczny. Twoje dziecko potrzebuje twojego wsparcia, zaufania i wiary. Bez żadnych zbędnych oczekiwań będzie bardziej zrelaksowany.

10. Nie zabieraj radości swojemu dziecku i nie kreuj go na mistrza, by na skutek przeciążeń fizycznych i psychicznych przedwcześnie się nie „wypalił”.

11. Podczas rozgrywania meczu, powstrzymuję się od udzielania wskazówek mojemu dziecku, bo mam zaufanie do trenera prowadzącego.

12. W czasie rozgrywania meczów powstrzymuje się od komentarzy, krytyki lub innych epitetów w stosunku do rodziców, kibiców i trenera z drużyny przeciwnej oraz sędziów prowadzących mecz.

13. Podczas rozgrywek, turniejów lub meczów kontrolnych przebywam na trybunach po przeciwnej stronie niż trener z zawodnikami, jeżeli jest to możliwe ze względów organizacyjnych

===========================================================================================

Przygotowanie do treningu :

Punktualność – Nigdy nie spóźniaj się na trening .

Miej zawsze czysty sprzęt sportowy. W czasie treningu zachowuj się tak jak przystało na prawdziwego piłkarza .Słuchaj i wykonuj polecenia trenera. Szanuj trenera oraz swoich kolegów z zespołu . Motywuj się do zajęć i do wykonywania jak najbardziej dokładnie ćwiczeń - Na pewno wyjdzie Ci to na dobre .

Pamiętaj , że nauka w szkole również pomaga w myśleniu na boisku piłkarskim .

Miej szacunek dla trenera oraz rodziców i ludzi starszych od Ciebie w życiu codziennym .

Pamiętaj bądź zawsze w ruchu + start do piłki – nie czekaj na piłkę .

Wybieraj odpowiednią nogę do przyjęcia lub uderzenia piłki.

Sygnałem do podania jest Twoje wybiegnięcie na pozycję – a nie głos

Jeżeli kolega jest lepiej ustawiony podaj mu piłkę.

Piłka nożna to gra zespołowa - nie bądź nigdy egoistą .

Nie wybijaj niepotrzebnie piłki - piłka to twój przyjaciel .

Pamiętaj o zasadzie - przyjmij – popatrz – podaj !!!!!!!!!!!!!!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kilka głównych zasad odżywiania piłkarza:

- pij dużo wody,

- zróżnicowane posiłki i różne źródła składników to podstawa,

- rozbij posiłki na 4-5 mniejszych a nie najadaj się do syta powiedzmy w 3 posiłkach które często zamiast dodać ci energii po prostu cię rozleniwiają, wieksza ilość posiłków polepszy przemianę materii,

- jedz dużo surowych warzyw i owoców: szczególnie banany,

- im mniej przetworzone jedzenie tym lepiej tak wiec zachowajmy kolejność:

surowe >> gotowane >> grilowane >> smażone,

- unikaj pustych kalorii – słodycze, CHIPSY!!!, coca-cola,

- ostatni posiłek jedz około 3 godzin przed meczem (rozgrzewką przed meczem) /treningiem – pół godziny przed meczem zjedz banana,

- nie jedz tuż przed snem, żołądek chce iść spać, nie męcz go wtedy, zachowaj 3 godzinną głodówkę przed snem.

Człowiek jak wiadomo nie jest maszyną, wsłuchaj się we własny organizm, znajdź złoty środek (posiłek przed meczem). Pamiętaj, tłuszcz jest ciężkostrawny, „leży” na żołądku i przeszkadza w grze. Na meczu czy treningu musisz skupić się tylko na grze, każdy choćby drobny dyskomfort, może cię przekreślić, na cały mecz.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przyjmowanie płynów :

Podczas wysiłku ciepło jest usuwane z organizmu poprzez parowanie potu. Pot zawiera sól, ale w stężeniu niższym, niż w organizmie. To znaczy, że organizm traci z potem więcej płynu, niż soli i stężenie soli w organizmie wzrasta. To jest powód, dla którego napoje powinny zawierać mało, albo wcale nie zawierać soli.

Ubytek płynów; w ciągu meczu sięgać on może 1-2 litrów (u młodych zawodników). Utrata płynów powoduje zmniejszenie objętości krwi. Skutkiem tego serce, przed każdym skurczem, nie wypełnia się krwią całkowicie. Zmniejszenie ilości wody w organizmie powoduje również wzrost temperatury ciała, ponieważ mniej krwi transportuje ciepło do skóry. Zmiany te prowadzą do obniżenia zdolności wysiłkowej. Na przykład, u młodego piłkarza ważącego 30 kg, który podczas pierwszej połowy meczu utracił 0,5 litra potu, obniżenie zdolności wysiłkowej w drugiej połowie meczu może sięgać 15%.

Podczas wysiłku mięśnie stopniowo wychwytują glukozę z krwi, co powoduje obniżenie jej stężenia. Dlatego napój podawany piłkarzom powinien zawierać cukier, aby dostarczyć glukozy do mięśni i utrzymać normalny jej poziom w krwi w czasie całego treningu lub meczu.

W czasie treningów lub zawodów nie zaleca się przyjmowania napojów gazowanych (Coca Cola itp.), gdyż zawarty w nich dwutlenek węgla (CO2), działa rozkurczowo na żołądek, co w rzeczywistości hamuje odczuwanie pragnienia. W efekcie działania napojów gazowanych podnosi się przepona oraz występują kłopoty z oddychaniem, zwiększa się wydzielanie moczy, gdyż napoje gazowane wykazują działanie diuretyczne, co nasila proces odwodnienia.

Ogólnie biorąc, nie ma potrzeby kupowania „sportowych napojów", które, jako produkty komercyjne, są drogie a ponadto, zawartość cukru jest w nich z reguły zbyt wysoka. Wcale nie

trudno sporządzić odpowiedni napój samemu.

Poniższa recepta przewiduje, że zawartość cukru w napoju wyniesie 2,5%.

25 gram cukru na litr wody,

dla smaku sok cytrynowy.

Podczas meczu należy wypijać małe ilości płynu, ale dość często. Optymalna dawka to - 100-200 mililitrów napoju o 2-3% koncentracji cukru, wypijanego, co 10-15 minut. W takim przypadku ogólna ilość płynu wypitego podczas meczu wyniesie około 1 litra, plus 30-50 gram cukru. Jest to ilość wystarczająca do uzupełnienia wody utraconej przez pocenie się i pokrycia zapotrzebowania na cukier. Chociaż picie płynów w ciągu meczu jest ważne, nie powinno jednak kolidować z grą. Należy pić tylko w dogodnych momentach, najlepiej wtedy, gdy nastąpi naturalna przerwa w grze.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości